Logo
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. barefoot boty nebo klasické botičky
barefoot boty nebo klasické botičky
03.02.2019

Vážení zákazníci a čtenáři,

 

Stále častěji se setkávám ve svém obchodě s dotazy proč neprodávám barefoot boty pro děti když jsou přece ty nejlepší pro zdravý růst nohou dětí.

 

Zde se chci věnovat důvodům, proč barefoot boty vůbec nenabízím a ani nedoporučuji k nošení.

 

1) co je to barefoot obuv

 

Barefoot je bota která má simulovat chůzi na boso. Tedy nejedná se o boty, které by byly designovány k tomu aby podporovaly zdravý růst nohy, ale jedná se o boty které jsou vyrobeny tak, aby co nejméně omezovaly přirozený vývoj lidské nohy.

 

Z toho vyplívá že když bude dítě od narození chodit bosé nebo v barefoot obuvi tak jeho nožička poroste přirozeně, tak jako by chodilo bosé.

 

Tedy:

 

a) Nožičku nebude nic chránit před nárazy při chůzy  (odpružená podrážka, podpatěnka, které jsou součástí kvalitní dětské obuvi, ale ne barefoot obuvi)

Při bosém chození je dítě nuceno našlapovat na špičku nohy na tzv bříško nohy, které je proto nadměrně zatěžováno a přirozeně se začne obalovat tukem a svaly, aby se kostičky a šlachy na noze ochránily před poškozením

 

Díky tomuto obrannému reflexu našeho těla se noha přirozeně začne zvětšovat a u dětí které chodí pouze v barefoot botičkách dochází až k takovým extrémům že 5ti leté dítě může mít velikost nohy 35. standartní velikost je pod 30

 

b) Nožičku nebude nic směrovat a držet ve správném postavení (opatek který musí mít každá kvalitní obuv, ale barefoot botičky jí nemají)

 

Tím že dětskou nožičku nic neomezuje v růstu který může být jak správný tak špatný může dojít k různým problémům při chůzi kdy dítě začne vyvracet kotníčky a následně je nuceno nosit ortopedickou obuv se skutečně tvrdými opatky, které nasměrují nožičku do správného směru a zdravého vývoje.

 

Nechat nožičkám volnost pro přirozený vývoj a růst zní jako ideální volba, ale v budoucnu to přináší více problému než úžitku viz body A a B.

 

Kvalitní dětská obuv která není barefoot, ale klasická má tyto vlastnosti.

 

a) Obuv má kvalitní odpruženou podrážku která chrání nožičku dítěte před ostrými předměty.

 

b) Botička má mírný sklon nebo podpatek který donutí Vaše dítě našlapovat na patu a potom kolébavým pohybem se odrazit k dalšímu kroku.

 

Jedná se o klíčovou funkci kvalitní boty.

 

Díky tomuto kolébajícímu pohybu se chůze výrazně zjednodušuje tedy můžete ujít více kroků při menší námaze.

 

I vy sami si můžete zkusti obléct třeba kvalitní pohorku a zkuste v ní udělat několik kroků - bota Vás sama bude svádět k našlapu na patu a následnému zhoupnutí.

 

A to stejné zkuste na boso... noha bude zcela bez opory a pomoci

 

 

c) kvalitní bota má opatek který drží nohu ve správném směru a tím chrání nohu proti vyvrtnutí kotníku.

 

 

d) kvalitní bota má také svršek obuvi vyroben z materiálu které jsou trvanlivé a schopné ochránit nohu i při nepříznivých povětrnostních podmínkách.

 

 

Momentálně se stalo módou obouvat děti do barefoot obuvi, ale zcela se zapomíná že bota má zcela jiný účel než simulovat bosé chození.

 

Obuv má usnadňovat chození viz body ABCD a ne simulovat chůzi naboso která nohu nadměrně zatěžuje a v dlouhodobém horizontu vede k nezvratným deformacím nožiček.

Google+
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz