Níže kopíruji zajímavou část která se týká dětské klenby z tohoto článku
https://denikn.cz/481234/za-ploche-nohy-deti-mohou-casto-rodice-vlozky-jsou-jen-alibismus-rika-fyzioterapeut/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=MQ60ISso0Wt-202011150640&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Specializujete se i na dětskou fyzioterapii. Co je u dětí nejčastějším problémem?
Špatná klenba nohy. To je dnes fenomén, který pozorujeme nebezpečně často. Důvodem je rychlý vývin i fakt, že rodiče stavějí své děti na nohy příliš brzy. Nebo jim obouvají boty i ve věku, kdy je vůbec nepotřebují.
Plochá klenba nohy znamená špatné postavení končetin – do tvaru písmene X –, čímž trpí kolena, ale i bedra. Děti si stěžují, že je při dlouhé chůzi pálí chodidla nebo bolí kyčelní klouby. Ve vyšším věku, od šesti let, způsobují ploché nohy špatné držení těla, následuje pokřivení páteře, které přechází do skoliotického držení těla. V pubertě to graduje a výsledkem je skolióza.
Jak plochým nohám předejít?
Klenba nohy se vyvíjí do tří let života. Ve třetím roce je vývoj ukončen a tehdy už umíme s jistotou diagnostikovat, zda má dítě dobrou klenbu nohy, nebo ne. Jako rodiče to můžeme ovlivnit tak, že necháme dítě chodit naboso po různých druzích povrchů, abychom stimulovali nervová zakončení na chodidlech. Klíčová je rovněž vysoce kvalitní obuv. Zde je důležité, aby byl opatek kolem paty tvrdý a držel patní kost rovně. To zajistí, že se nebude bortit klenba nohy.
Zmínil jste, že rodiče dávají dětem boty příliš brzy.
Když dítě začne lézt po čtyřech – přibližně v osmém či devátém měsíci života –, má výrazně ohnuté kotníky a pohyb je zpočátku ještě nedokonalý. Později mu kotníky povolí a dítě je táhne jakoby za sebou. Jenže často právě tehdy dají rodiče dětem na nohy boty a hlezenní kloub se dostane do nepřirozeného pravého úhlu. To není dobré a přenáší se to do celé nohy i do trupu. Když pak dítě začne chodit, má ploché nohy a špatné držení těla.
Boty doporučuji začít dávat dětem až tehdy, když u nich dominuje chůze nad lezením. Opět zdůrazňuji, že obuv musí být kvalitní, s tvrdým a stabilním opatkem. Ale čím méně budou děti chodit v botách, tím lépe.
Zachrání situaci vložky do bot?
Nejsem jejich zastáncem. Myslím, že je to často alibismus rodičů, kteří se snaží dítěti pomoci. Je to, jako kdybyste si přivázali na ruku činku a čekali, že vám automaticky narostou svaly. Tak to však nefunguje, musíte rukou začít hýbat. I v případě špatné klenby nohy jsou na vině oslabené určité partie svalů, a pokud je chceme posílit, musíme s nimi hýbat. Řešením je správné cvičení, ne vložky.
Fyzioterapii se věnuje 20 let, je zakladatelem rehabilitačního a vzdělávacího centra AF REHAB. Zúčastnil se zimní olympiády v Pchjongčchangu v roce 2018, mnoha mistrovství světa s hokejovou reprezentací a také mnoha atletických mistrovství Evropy i světa. Pravidelně spolupracuje se slovenskými hokejovými a atletickými reprezentacemi. Na Slovensko přinesl léčebnou metodu SM systém.
Autor Peter Kováč je redaktorem slovenského Denníku N. Přeložila Lenka Libá.